25 Mar
25Mar

חגים ביוון  2024

מה פתוח ומה סגור???

כמה מילים לפני כן:

 היוונים הם עם מאוד ביתי ומשפחתי, ברוב החגים יהיו פחות הפלגות, חנויות יהיו סגורות, הקניונים סגורים, אך תמיד חנויות המזכרות והדוכנים המיוחדים של היוצרים המקומיים יעבדו, רוב המסעדות באזורים התיירותיים תמיד יהיו פתוחות בחגים אז אל דאגה, תמיד תמצאו איפה לשבת ומה לאכול, ותוכלו לקנות מזכרות למשפחה ולחברים.

אז לפני שאתם מתכננים את החופשה הבאה שלכם, במיוחד אם אתם מתכננים שופינג מאסיבי או הפלגה לאחד האיים תראו שזה לא מתנגש עם אחד החגים.


1 בינואר - יום השנה החדשה!!!

מה קורה ביום זה - כולם מטיילים ברחובות העיר -  המסעדות בתי קפה וחנויות מזכרות פתוחות, יהיו פחות הפלגות, החנויות של הרשתות השונות יהיו סגורות, הקניונים סגורים, אך תמיד חנויות המזכרות והדוכנים המיוחדים של היוצרים המקומיים יעבדו, רוב המסעדות באזורים התיירותיים תמיד יהיו פתוחות בחגים אז אל דאגה, תמיד תמצאו איפה לשבת ומה לאכול, וגם תמיד תוכלו לקנות מזכרות למשפחה ולחברים.


2-8 בינואר 

כל השבוע חוגגים את השנה החדשה, כל הילדים בחופש ומטיילים רבים פוקדים את העיר, חלק קטן של העסקים לא עובדים. אבל לגבי מסעדות, בתי קפה וסופרים - פתוחים, ההפלגות והטיסות עובדים בתדירות רגילה. 


 6 בינואר אפיפני – חג ההתגלות - הטבילה של ישו

החנויות והאתרים סגורים. תחבורה ציבורית והפלגות יצאו אך בתדירות נמוכה. 

בכל עיר וכפר הגברים מתאספים בשעות הבוקר בחוף הים, מתפללים יחד עם הכומר המקומי, ואז הוא זורק את הצלב למים וכולם קופצים למים כדי למשות את הצלב. מי שתופס ראשון את הצלב זוכה במזל ובכבוד.


14 בפברואר - וולנטיין דיי - יום האהבה  

מומלץ לסגור מקומות מראש במסעדות שוות לערב! הכל מלא לבבות, מוכרים פרחים בכל מקום.


6 במרץ - לא יום חג - אבל פרט חשוב - הכניסה לאקרופוליס ללא תשלום - יום מלינה מרקורי.


18 במרץ - קלין מאנדיי – יום שני הנקי 

יום העפיפונים!! כולם בפארקים עם שלל עפיפונים מהבוקר עד הערב, מסמלים את תחילת האביב, רוב העסקים סגורים, כל חנויות הרשתות סגורות, הפלגות ותחבורה ציבורית יוצאים בתדירות נמוכה.

אבל הטברנות באיזורים התיירותיים, מסעדות, בתי קפה וחנויות המזכרות לתיירים פתוחות לחלוטין! ביום זה היוונים מתחילים את הספירה של 40 יום עד פסחא, ורובם מפסיקים לאכול בשר לתקופה של 40 יום, הטברנות היותר פעילות הם אלו בהם מגישים דגים ופירות ים.25 במרץ יום העצמאות של יוון 

יום העצמאות היווני הוא חג לאומי ביוון. ביום זה, היוונים חולקים כבוד לגיבורי המהפכה של 1821-1829והחג עולה בקנה אחד עם חג הבשורה האורתודוקסי, שביוון, לפי הלוח היוליאני, נחגג גם מדי שנה ב-25 במרץ.

בערב החג נתלים דגלים לבנים וכחולים במרפסות, נערכות תהלוכות סטודנטים בערים והנחת זרים באנדרטה. ביום החג, לאחר תפילת הבוקר בכנסייה, מתקיימים מצעדים צבאיים רחבי היקף, המרכזי שבהם נמצא בכיכר סינטגמה באתונה והוא יחל בשעה 11:00 במצעד ישתתפו:

ילדים בתלבושות יווניות מסורתיות, תהלוכת מלחים וקצינים של חיל הים, תהלוכה צבאית, אווירית, תזמורת, מכבי אש וכוחות הביטחון וכו...

רוב העסקים סגורים (חוץ מהעסקים באזורים התיירותיים) מסעדות וטברנות ברובם פתוחות, האקרופוליס סגור אך במוזיאון האקרופוליס תהיה כניסה חינם בין 9 בבוקר לשעה 6 בערב, חנויות הרשתות סגורות - לא יום לשופינג, אז תתחילו במצעד, משם תלכו לאכול במסעדה טובה, ותהנו מהיום הזה, עוד מומלץ לעשות אחרי המצעד - במרחק של 10 דקות נסיעה מכיכר סינטגמה כלפי מטה - יש את מרכז התרבות הלאומי הסטברוס ניארחוס תחבורה ציבורית והפלגות בתדירות נמוכה.


18 באפריל - יום הזיכרון היווני - הכניסה לאקרופוליס ללא תשלום - כל השאר עובד כרגיל


1 במאי יום הפועלים 

בדרך כלל מתקיימות בו תהלוכות והפגנות. חנויות ואתרים סגורים. תחבורה ציבורית והפלגות בתדירות נמוכה מהרגיל, לגבי מסעדות ובתי קפה, פתוחים ומלאים באנשים.


שלושת התאריכים הבאים נכונים לפסחא 2024 - כל שנה התאריך של הפסחא משתנה.


3 במאי  - יום שישי הטוב 

שישי האחרון לפני פסחא - המשרדים והבנקים סגורים, חנויות נפתחות מאוחר מהרגיל לשעות ספורות, אחרי סיום תפילת הבוקר בכנסיה, בערב מאוחר יוצאות תהלוכות מהכנסיות הפזורות ברחבי העיר, היוונים קונים נרות ארוכים במיוחד לחג הזה וכל העיר מוארת בנרות שהיוונים מתהלכים איתם  יחד, רבים ממקומות הבילוי סגורים בערב יום שישי הזה, חנויות סוגרות מוקדם, אך הטברנות והמסעדות באזורים התיירותיים פתוחים כרגיל.


5 במאי פסחא 

יום ראשון של חג הפסחא. כמעט הכל סגור. התחבורה וההפלגות יוצאות בתדירות נמוכה, יעדי הפלגה רבים לא יהיו זמינים באותו היום, רוב הטברנות באיזורי התיירות עובדות.

היוונים צובעים ביצים באדום, ונוהגים לקנות או להכין צורקי - חלה מתוקה מאוד כמו עוגה שאותה אוכלים בפסחא.


6 במאי פסחא

יום שני של חג הפסחא - חלק מהחנויות פתוחות, הטברנות פועלות כרגיל, תדירות נמוכה יותר של תחבורה ציבורית והפלגות.

 

23 ביוני יום הרוח הקדושה 

49 ימים לאחר פסחא, תמיד ביום ראשון. בנקים ומשרדים סגורים, יהיו פחות הפלגות, חנויות יהיו סגורות, הקניונים סגורים, אך תמיד חנויות המזכרות והדוכנים המיוחדים של היוצרים המקומיים יעבדו, רוב המסעדות באזורים התיירותיים יהיו פתוחות וכך גם חנויות המזכרות.


24 ביוני יום שני הלבן 

50 ימים לאחר פסחא, תמיד ביום שני. בנקים ומשרדים סגורים, יהיו פחות הפלגות, חנויות יהיו סגורות, הקניונים סגורים, אך תמיד חנויות המזכרות והדוכנים המיוחדים של היוצרים המקומיים יעבדו, רוב המסעדות באזורים התיירותיים יהיו פתוחות וכך גם חנויות המזכרות.


15 באוגוסט יום שמריה נפלה לתרדמת 

 מסעדות, הפלגות ותחבורה ציבורית יפעלו כרגיל, החנויות יהיו סגורות, בלילה זה יש חגיגות ומסיבות בהרבה טברנות ובוזוקיות, והמסעדות יהיו מלאות במקומיים.


28 באוקטובר אוחי דיי 

היום שבו ראש הממשלה היווני מטאקסס סירב לאיטלקים בראשות מוסליני לכבוש את יוון בשנת 1940!

כל הערים מקושטות בדגלי יוון, חלק מהרחובות הראשיים יהיו סגורים החל משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הצהריים עקב מצעדים ותהלוכות שיערכו בהם, כל החנויות סגורות, מסעדות פתוחות, תחבורה ציבורית והפלגות בתדירות נמוכה.


17 בנובמבר - הפוליטכניו

ביום זה במעט הכל פתוח, אבל כדאי להמנע מלטייל בין סינטגמה לאומוניה ובשכונת אקסרחיה, צפויות הפגנות/מהומות מידי שנה מבוקר עד ערב.


 שימו לב - בשלושת ימי הראשון שלפני חג המולד רוב החנויות פתוחות!!!!!!


25-26 בדצמבר חג המולד

יומיים חג - מה פתוח - חלק מהמסעדות בתי קפה ודוכני וחנויות מזכרות, יהיו פחות הפלגות, חנויות של הרשתות השונות יהיו סגורות, הקניונים סגורים. העיר מקושטת ויפיפייה!!!


 31 בינואר סילבסטר

חנויות נסגרות מוקדם, רוצים לצאת למסעדה מיוחדת בערב השנה החדשה? תזמינו לפחות שבוע/שבועיים מראש מקומות.


ובמידה וחשקה נפשכם להכיר את אתונה דרך האוכל המקומי המיוחד והטעים, דרך יצירות הגרפיטי המרהיבות ולשמוע סיפורים מרתקים על התרבות היוונית אתם מוזמנים ללחוץ כאן!

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.