22 Dec
22Dec


להלן המדריך לחובבי האמנות המבקרים באתונה!

יש שחושבים שעל אף שאתונה מתהדרת בכמה מהמונומנטים הקלאסיים החשובים בעולם, היא אינה מצטיינת באמנות מתקופות עכשוויות יותר. 
יש בזה מן האמת, ביחס לשכנותיה האירופאיות, ביוון נוכחים עדיין מאוד הקשר לעבר והאוירה הים תיכונית ושני אלה מקבלים ביטוי גם באמנות מן הסתם. אבל בכל זאת אפשר למצוא כאן כמה מוזיאונים קטנים ואיכותיים מאוד (רובם אגב בבעלות של אספנים פרטיים) ולצידם גם סצנה של גלריות ותיקות וגלריות ניסיוניות יותר.
לפניכם רשימה של כמה מהמקומות ששווה לבקר בהם אם אתם בעניין של אמנות מודרנית ועכשווית. 
ההמלצות בעריכת שני ורנר – גרה באתונה, יוזמת ומקימת Talking Art מדריכה סיורי אמנות בארץ ובחו"ל, רוצים סיור עם שני במוקדי האמנות השווים בעיר?


בתמונה: שני ורנר בסיור גלריות, אתונה


Basil & Elise Goulandris Foundation
זהו אחד המוזיאונים היפים בעיר, קטן ואיכותי שמאכלס בעיקר את האוסף של זוג התורמים.תוכלו למצוא כאן כמה מיצירות המופת של המודרניזם כמו פסלים של דגה וג'קומטי, וציורים של פיקאסו, גוגן ואחרים. 
לצידם גם יצירות מודרניות של אמנים מיוון ומעט עבודות עכשוויות. בדרך כלל מוצגת גם תערוכה מתחלפת (בתשלום נוסף).  
המוזיאון ממוקם במבנה יפהפיה והוא שמור ומושקע, בקיצור - שווה. ועוד טיפ קטן, ממש מעבר לכביש תוכלו למצוא את בית ההמבורגרים The Smashers ולצידו את בית הקפה The Fixers שבו טעמנו את עוגת השכבות הטובה ביותר ביקום.
 Elise Goulandris Foundation,  Eratosthenous 13, Athina 116 35

סצנת הגלריות בשכונת קולונקי כמו דברים רבים באתונה, גם עולם האמנות המקומי נע במתח שבין הישן והחדש, בין העכשווי למודרני, בין עושר לעוני, בין הדור השמרני והממוסד לדור הצעיר שמבקש ליצור לעצמו עתיד עצמאי. בשכונות השונות של מרכז העיר ישנם כמה מרכזי אמנות שלכל אחד מהם אופי שונה וכולם מבטאים את אותם מתחים. בשכונת קולונקי היוקרתית, בין בתי המעצבים הגדולים ומלונות היוקרה נמצא כמה מהגלריות הוותיקות והעשירות בעיר שמייצגות את קהל תושבי השכונה והטעם שלו. כמה גלריות מומלצות הן: Allouche Βenias Gallery הסניף המקומי של גלריה גגוזיאן, Kalfayan Galleries וגלריה רומא.

מרכז leana Tounta
כמה מחללי האמנות המעניינים והפעילים ביותר כרגע בעולם הם כאלה ששימשו בעבר לצרכים תעשייתיים, ולאחר שננטשו ועברו הזנחה מתמשכת - שופצו והפכו לבית לאמנות.
זה מאוד הגיוני ומתבקש - מפעלי תעשייה כבדה הולכים ומפנים את מקומם מאירופה ומשאירים אחריהם חללים מרשימים שבעזרת מעט חזון (ולא מעט כסף) יכולים להפוך לחלל תצוגה אידאלי. על הדרך מרוויחים גם מבט מעט אחר על האמנות שנמצאת בתפאורה בלתי שגרתית. 
מרכז Ileana Tounta הוא דוגמה מצויינת לכך. החלל התעשייתי בו הוא שוכן ננטשו בשנות השמונים שינה יעוד והפך למרכז אמנות שוקק ושופע פעילות. הגלריסטית מייצגת כמה מהשמות המעניינים בסצנה הצעירה בעיר, שווה לעקוב אחריה. עם זאת, המקום נמצא באמצע שום מקום בערך ולא הכי נגיש להגעה. יש בחלל מסעדה קטנה ולפעמים אירועים מעניינים, אבל כדאי לתכנן את הנסיעה לשם מראש ולא להיות ספונטניים.
Ileana Tounta Contemporary Art Center 48 Armatolon-Klefton st. 11471, Athens – GR

הגלריה הלאומית
כמו להרבה ערי בירה באירופה גם כאן יש גלריה לאומית שמציגה את אוספי האמנות הרשמיים של המדינה מהמאה ה-19 והלאה (עם תצוגה קטנטנה של אמנות ביזנטית). הגלריה עברה שיפוץ מסיבי (שוב על ידי תורמים פרטיים) ונפתחה מחדש לקהל בשנת2021. קשה לומר שזה המבנה המרשים ביותר שראיתי או שהאוסף יוצא מן הכלל, ובכל זאת יש משהו שובה לב בתצוגה בגלריה. ראשית, זו דרך מעולה ללמוד על התרבות היוונית דרך האמנות שלה, אשר השתנתה ביחס לשינויים דמוגרפים, כלכלים וחברתיים. אזור הדיוקנאות מקסים, ומעניין לראות את חיי היום יום משתקפים בהם, וכמה הם שונים ממה שתואר במרכזי האמנות של אותה תקופה.


הגלריה הלאומית, Leof. Vasileos Konstantinou 50, Athina 115 25
 
רוצים סיור במוקדי האמנות השווים בעיר?
שלחו לנו הודעה - קישור לאתר


Bokoros Christos (1956) Naked Couple Lying on the Bed, 1989
הגלריה הלאומית באתונה


Michalis Zacharias and Maria Louizou at the Ileana Tounta Contemporary Art Centerהערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.